AİKİDO NEDİR

Aikido modern bir dövüş ve disiplin sanatıdır. Japonca’dan Ai-ki-do “uyumlu enerjini yolu” olarak çevrilmiştir. Kökeni yüzyıllar öncesine dayanır. Doğu’nun bir dizi geleneksel askeri tekniğinin uyumlu bir devamı ve sentezidir. Kesin konuşmak gerekirse, Aikido, rakibin saldırı hareketlerinden faydalanan bir kendini savunma sistemidir. Bir savaşçı, belirli teknikleri kullanarak düşmanın gücünü kendisine geri yönlendirir. Saldırganın gücü ne kadar fazlaysa, ona o kadar fazla hasar verilir.

Aikido, diğer dövüş sanatlarından temelde farklıdır, çünkü ne psikolojik ne de fiziksel saldırganlık sağlamaz. Aikido tekniğinin temeli, diğer dövüş sanatlarının çoğunda olduğu gibi tekme değil, atış veya kontrollü tutuştur. Buna göre, güç kullanımını gerektiren bir durumda Aikido, düşmana zarar vermekten kaçınmanıza, onu kontrol altına almanıza ve sakinleştirmenize olanak tanır.
Aikido en zor dövüş tekniklerinden biridir ama aynı zamanda en insancıl ve ahlakidir. Ama insancıllığı nedeniyle etkisiz olduğunu düşünmek yanlış olur. Her türlü saldırıyla karşılanabilecek güçlü bir savunma yöntemidir.

Aikido, hareket özgürlüğü ve bunun sonucu olarak sakin kalma yeteneği verir – mücadele sürecinde ve genel olarak çatışma durumlarında inanılmaz derecede etkilidir. Vücudun enerjisini artırmak için beden ve ruhu uyumlu hale getirir. Bu, yaşam süresini uzatmanın bir yoludur, kendi felsefesi ve idealleri olan evrensel ve çok yönlü bir kendini geliştirme sistemidir. Nihayetinde Aikido, bir kişisel gelişim yoludur.